Główna Artykuły Medycyna chińska Cytryniec chiński - owoc pełen zdrowia
Cytryniec chiński - owoc pełen zdrowiaW krajach Amuru cytryniec był powszechnie stosowany przez myśliwych jako naturalny stymulator. Już garść suszonych jagód niwelowała uczucie głodu, zmęczenia, wzmacniała ostrość widzenia w nocy i siłę mięśni. Podczas II wojny światowej wyciągi z cytryńca podawano lotnikom radzieckim przed nocnymi lotami, co powodowało zwiększenie ostrości widzenia w nocy. Dzięki badaniom stwierdzono, że cytryniec zarówno aktywuje, jak i hamuje centralny układ nerwowy, nie naruszając przy tym równowagi organizmu. Na tym polega działanie roślin o charakterze adaptogennym - polepszają one aklimatyzację i pomagają dostosować się do warunków zewnętrznych. Alpiniści stosujący ekstrakt z cytryńca są mniej wrażliwi na zmniejszenie tlenu w powietrzu, bardziej odporni na oziębienie i przegrzanie. U robotników pracujących w wysokiej temperaturze zaobserwowano szybszą regenerację sił, mniejsze wydzielanie potu i soli i ogólnie wolniejsze zmęczenie. Za takie działanie odpowiedzialne są przede wszystkim lignany - schizandryna i jej pochodne. Obecnie wiemy, że wiele lignanów ma bardzo cenne właściwości, przede wszystkim antybakteryjne, antynowotworowe, stymulujące i adaptogenne.

Schisandra wchodzi także w skład znanej w Chinach od wieków mieszanki stosowanej w leczeniu schorzeń serca w okresie menopauzy. Zmniejsza ona skutecznie również inne objawy związane z klimakterium. Fakt ten znalazł potwierdzenie w badaniach - okazało się bowiem, że cytryniec jest źródłem fitoestrogenów, które aktywują receptory estrogenowe. Tym bardziej polecamy ekstrakt szczególnie paniom, które weszły w okres przekwitania.

Jednak największym i najcenniejszym odkryciem ostatnich lat jest potwierdzony i bardzo wyraźny wpływ owoców cytryńca na wątrobę. Zarówno przetwory, jak i wyizolowane składniki aktywne są skuteczne w leczeniu chorób wirusowych, uszkodzeń wywołanych czynnikami chemicznymi i stłuszczeniem wątroby. Jest to przede wszystkim efekt działania schizandryny B - lignanu o bardzo silnych antyoksydacyjnych właściwościach, który powoduje w mitochondriach wzrost poziomu glutationu. Glutation jest najważniejszym egzogennym antyoksydantem, biorącym udział w procesach detoksykacji i którego ilość w zatruciach różnego rodzaju zostaje wyraźnie zmniejszona. Z obecnych badań wiadomo, że związki aktywne zawarte w cytryńcu są skuteczne szczególnie w przypadku przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby, już po 25 dniach w większości przypadków poziom transaminaz może powrócić do normy bez żadnych efektów ubocznych. Coraz wyraźniej cytryniec na polu hepatoprotekcyjnym wyprzedza słynną sylimarynę i można się spodziewać, że już niedługo zastąpi jej miejsce. Taką też przyszłość wróży schizandrze słynny naturalista James Duke (The Green Pharmacy).

 

Synonimy: wu wei zi, shizandra, magnolia wine

Składniki aktywne: lignany schizandryna, schizandrol, schizanol, kwasy organiczne, witamina C, beta karoten


Działanie:

  • pobudzające
  • tonizujące
  • wzmagające libido
  • antydepresyjne
  • wzmacniające osłabiony organizm
  • hepatoprotekcyjne
  • odtruwającePrzeciwskazania:

Nadpobudliwość nerwowa, nadciśnienie, bezsenność, choroby serca; ciąża i karmienie piersią.

Dostępność:

https://ekstrakty.com/relaks-i-sen/cytryniec-chinski-ekstrakt