Główna Artykuły Różne HMB - hamuje katabolizm mięśni
HMB - hamuje katabolizm mięśni
Różne

HMB (hydroxymethylbutyrate) jest metabolitem leucyny, będącą aminokwasem, który spełnia kluczową rolę w metabolizmie białek. W rzeczywistości, HMB zostało uznane za aktywną formę leucyny. HMB znaleźć można w niedużych ilościach w jedzeniu wysokobiałkowym, takim jak ryby i mleko. W zależności od całkowitego spożycia białka i leucyny, produkcja HMB w organizmie wynosi około 1/4-1 gram dziennie.

Są pewne dowody na to, że HMB redukuje katabolizm mięśni i może chronić przed ich uszkodzeniem. NASA oceniło HMB jako zdrowy składnik diety przeciwdziałąjący zanikowi mięśni związanemu z długim lotem kosmicznym (to się nazywa stresująca sytuacja!).

Próbne badania wykazały, iż przyjmowanie 1,5-3 gramów HMB dziennie w trakcie intensywnego treningu może zredukować utratę lub uszkodzenia mięśni. Nie wykazano jak dotąd żadnych efektów ubocznych suplementacji HMB, jednak jest on na tyle drogi, że może zniechęcić do stosowania go jako podstawowego wzmacniacza mięśni. Dostępny w sklepie ekstrakty.com

Podobnie jak DHEA, HMB na rynku występuje najczęściej w formie proszku skierowanej do kulturystów i fanów fitnessu. Ostatnio jest też dodawany do preparatów białkowych i produktów wzmacniających budowę mięśni.